Uroda życia w hiperbarii tlenowej
Dr Dariusz Marcinowski,
spec. chorób wewnętrznych, kardiolog
Pisaliśmy już o zaletach hiperbarii tlenowej (HbOT) w leczeniu ciężkich schorzeń urazowych, neurologicznych, cukrzycy, miażdżycy i innych. Dzisiaj lżejszego kalibru słów kilka o zachowaniu zdrowia pod hasłem „Czuj się coraz lepiej i lepiej każdego dnia”. Dobrze powiedzieć, ale jak to zrobić? Teoretycznie to proste – wystarczy zadbać o każdą komórkę w naszym ciele? U trzydziestolatka jest tych komórek ok. 30 bilionów. Każda komórka, aby funkcjonować, produkować energię oraz substancje potrzebne jej samej oraz „na export” do innych tkanek i narządów, potrzebuje tlenu. Jednak nie wszystkie komórki mają „dobre warunki pracy”. Wiele z nich zostało uszkodzonych przez choroby, urazy czy zakażenia, innym „przybyło lat” i „tylko” im tlenu brakuje, aby się regenerować i „produkować” dobroczynne substancje. Na przykład kolagen, dzięki któremu nasza skóra wygląda młodo, jest sprężysta, elastyczna, bez zmarszczek i cellulitu.
Aktywowane tlenem hiperbarycznym komórki macierzyste odbudowują naturalne procesy regeneracyjne przywracając produkcję kolagenu, a tym samym tytułową URODĘ ŻYCIA.
Chcemy wyglądać młodo i atrakcyjnie, mieć dobre samopoczucie z dużą energią do działania. Napęd do działania zapewnia 86 miliardów neuronów, czyli komórek mózgowych. Mimo że to jedynie 2 proc. masy ciała zużywa 20 proc. dostarczanego do organizmu tlenu.
Dlaczego tak dużo?
Ponieważ gdy nie śpimy mózg generuje aż 25 watów energii. Ta ilość wystarczyłaby do rozświetlenia kilku energooszczędnych żarówek. W każdej sekundzie do naszego mózgu dociera około 100 megabajtów informacji. Każda ze wspomnianych 86 mld komórek może mieć 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami. W mózgu możemy przechowywać około cztery terabajty danych.
Co jest potrzebne?
Oczywiście tlen. A co jeżeli go brakuje? Czy nasz niedotleniony mózg może dobrze funkcjonować jeżeli jest przeciążony pracą i stresem, źle sypia i funkcjonuje w powietrzu ze smogiem? Co zrobić jeżeli część neuronów przestała funkcjonować? Do niedawna uważano, że nowe neurony powstają tylko w dzieciństwie. Obecnie wiemy, że jest to możliwe także w wieku dorosłym. Jednym z warunków jest pełna dostępność tlenu oraz stymulowanie mózgu różnorodnymi bodźcami.