Echo serca – czyli echokardiografia, jest bezinwazyjnym i bezpiecznym badaniem obrazowym. Badanie USG serca pozwala nam ocenić funkcjonowanie zastawek serca, jam oraz przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i wieńcowych, a także kurczliwość i relaksację serca. Echo serca pozwala również wykryć obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym otaczającym serce. W naszych gabinetach DOKTOR w Toruniu wykonacie Państwo badanie echo serca, z możliwością przeprowadzenia konsultacji kardiologicznej. Zapraszamy do kontaktu z naszym Centrum Medycznym.

Echo serca badanie - wskazania

Wykonanie badania USG serca jest zalecane najczęściej przez kardiologów oraz lekarzy rodzinnych. Wskazaniami do badania są:

W trakcie badania oceniamy:

 • Wielkość przedsionków i komór serca
 • Aortę, pień płucny i inne naczynia
 • Grubość i masę mięśnia sercowego
 • Frakcję wyrzutową (EF) – kurczliwość serca
 • Odkształcenia lewej komory – strain
 • Funkcję rozkurczową lewej komory (TDI)
 • Budowę i funkcję zastawek serca
 • Wewnątrzsercowe przepływy krwi
 • Wrodzone wady serca
 • Nabyte wady serca
 • Umiejscowienie elektrod stymulatora, płyn w osierdziu i wiele innych

 

Nasi lekarze specjaliści

dr Sławomir Kapelaty

 • USG – Pełen Zakres Badań
 • Radiologia

dr Marta Skwiercz - Lewandowska

 • USG – Pełen Zakres Badań
 • Choroby Wewnętrzne

dr Maja Strześniewska

 • USG Dziecięce
 • Radiologia
 • USG – Pełen Zakres Badań

Echo serca Toruń prywatnie

W przychodni  DOKOR, pacjenci mogą wykonać badanie echo serca w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. Poza USG serca oferujemy pełną diagnostykę ultrasonograficzną. Nasi ultrasonografiści zajmują się wykonywaniem badań USG jamy brzusznej, piersi, tarczycy oraz wiele innych. Chętnie udzielą wszelkich wskazówek oraz informacji jak się przygotować do badania USG oraz wyjaśnią jak będzie wyglądał sam przebieg badania. Zapraszamy do umawiania się na badanie USG drogą telefoniczną w podanych na stronie godzinach.

Echo serca - jak wygląda badanie?

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, na lewym boku. W celu wykonania badania pacjent musi odsłonić klatkę piersiową oraz położyć lewą rękę za głową, uniesioną ku górze. Badanie wykonywane jest za pomocą głowicy, na którą wcześniej zostaje nałożony żel – uławiający przeprowadzenie badania. Do badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które odbijając się od badanych struktur dają ich obraz („tzw. echo”) w czasie rzeczywistym na monitorze urządzenia. W trakcie badania lekarz ocenia budowę serca i jego pracę, również zastawki i jamę serca. Po wykonaniu badania, pacjent otrzymuje na miejscu jego wynik w formie opisu. W naszym centrum medycznym DOKTOR możliwa jest również konsultacja kardiologiczna.

Echo serca - jak się przygotować?

Do badania należy się pozytywnie nastawić. Badanie nie jest wymagające i pacjent nie jest zobowiązany do specjalnych przygotowań.
Echo serca trwa krótko – kilkanaście minut. Jeśli pacjent posiada badania z wcześniejszego okresu – ważne by okazał je również na bieżącej wizycie.

Przeciwwskazania do wykonania badania ultrasonograficznego

Badania nie należy wykonywać u pacjentów którzy mają uraz klatki piersiowej, czy też założony gips. Przeciwskazaniem jest również np. astma oskrzelowa, nieustabilizowana chorobą wieńcową, oraz wysokie nadciśnienie.

Badanie echo serca

Nasze Centrum Medyczne DOKTOR w Toruniu wyposażone jest w wysokiej jakości Echokardiograf 3D/4D z funkcją obrazowania harmonicznego, dopplerem tkankowym, oceną odkształcenia odcinkowego i globalnego – strain. Nasi lekarze to specjaliści z wieloletnim stażem w zawodzie, a przez to posiadający duże doświadczenie. W gabinetach z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczna zachowujemy wzmożone środki bezpieczeństwa. Należy wcześniej umówić się na termin badania i odpowiednio się do niego przygotować.

ECHO serca - Dlaczego warto z nami?

Krótkie terminy

Wiemy jak ważne jest szybkie działanie w trosce o zdrowie pacjenta, dlatego ważne jest aby wizyta odbyła się jak najszybciej

Brak kolejek

Wiemy, że godzinne oczekiwanie na wizytę i stanie w kolejkach to dodatkowy stres dla pacjenta, dlatego stosujemy zapisy na badania

Profesjonalny sprzęt

Pracujemy na bardzo
nowoczesnym echokardiografie -Echokardiograf 3D/4D. 

Konsultacja kardiologiczna

Pacjent ma możliwość wykonania badania echo serca wraz z konsultacją kardiologiczną

Pełen zakres badań

U nas wykonać można USG serca, badanie metodą Holtera oraz EKG próba wysiłkowa

 

Kompleksowa troska o pacjenta

Wszystkie badanie USG wykonają Państwo w jednym miejscu

Polecamy takżeUSG jamy brzusznej

W naszej przychodni prowadzimy pełen zakres badań ultrasonograficznych, w tym badanie jamy brzusznej. Zadzwoń do nas, umów swój termin i dowiedz się jak przygotować się do badania. 

ECHO serca Kujawsko-Pomorskie

Badanie ECHO serca wykonujemy dla pacjentów nie tylko z Torunia, ale również z takich okolicznych miejscowości jak: Ciechocinek, Kowal, Złotoria, Wielka Nieszawka, Przysiek, Górsk, Biskupice, Ostromecko, Chełmża, Gronowo, Czarnowo, Gostkowo, Bierzgłowo, Turzno, Świerczynki, Stary Toruń, Sławkowo, Rogowo, Piwnice, Lulkowo, Papowo Toruńskie, Grębocin, Gronowo.