Bezdech senny a dokładnie zespół obturacyjnego bezdechu sennego to schorzenie z którym boryka się coraz więcej Polaków. Wynika ono z nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, które powodują spadek napięcia mięśni w trakcie snu, a w następstwie zapadanie się ścian gardła. OBS może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia i życia. Dlatego nie można go lekceważyć i w przypadku epizodów bezdechu podczas snu, należy zgłosić się do lekarza. W naszym Centrum Medycznym Doktor w Toruniu zajmujemy się leczeniem zaburzeń oddychania – nowoczesną aparaturą WatchPAT 300. Zapraszamy do umawiania się na konsultację laryngologiczną.

Bezdech senny co to jest?

Obturacyjny Bezdech Senny (OBS) to zburzenie oddychania polegające na czasowym zamykaniu się górnych dróg oddechowych z zatrzymaniem przepływu powietrza do płuc występujące podczas snu. Główną i najczęstszą przyczyną OBS oraz chrapania, jest zwiotczenie i zapadanie się podniebienia miękkiego. Głównymi czynnikami ryzyka występowania OBS są: otyłość i nadwaga, płeć męska, duży obwód szyi, niedostateczna higiena snu, palenie tytoniu, wady żuchwy i twarzoczaszki, skrzywienie przegrody nosa, przerost małżowin nosowych oraz migdałków i inne. 

Bezdech senny leczenie

Badanie zaburzeń oddychania przeprowadzane jest bardzo nowoczesną aparaturą WatchPAT 300. Bardzo wygodne dla pacjenta urządzenie podczas snu monitoruje następujące parametry: wysycenie tlenem, przepływ powietrza w drogach oddechowych, ruchy oddechowe, wybudzenia, pozycję ciała oraz chrapanie. Badanie przeprowadzane jest w trybie ambulatoryjnym. Po wcześniejszym zaprogramowaniu aparatura diagnostyczna zakładana jest w Centrum Medycznym Doktor. Pacjent śpi we własnym domu. Nie jest wymagane nocowanie w pracowni diagnostycznej.

U wielu pacjentów można uzyskać znaczną poprawę np. poprzez zmniejszenie masy ciała, ograniczenie stosowania leków nasennych, wyeliminowanie alkoholu, dbanie o higienę snu. Stosowane jest także leczenie zachowawcze, polegające na oddychaniu podczas snu z pomocą specjalnego urządzenia wytwarzającego dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, tzw. protezy powietrznej (np: CPAP, BiPAP). Po rozpoznaniu obturacyjnego bezdechu sennego i konsultacji laryngologicznej proponujemy pacjentowi odpowiednią formę leczenia. Zapraszamy do umawiania się na konsultację laryngologiczną drogą telefoniczną w podanych na stronie godzinach.

Bezdech senny - objawy

Obturacyjny bezdech senny doprowadza do przewlekłego niedotlenienia mózgu oraz innych narządów co skutkuje:

 • sennością podczas dnia
 • porannymi bólami głowy
 • uczuciem ciągłego zmęczenia
 • apatią
 • brakiem koncentracji
 • zaburzeniami pamięci i rozdrażnieniem
 • charakterystyczne są także nagłe nocne przebudzenia z uczuciem kołatania serca i dusznością
 • w nocy częstym oddawaniem moczu oraz poceniem się
 • chorzy szczególnie narażeni są na arytmię serca, nadciśnienie tętnicze, zawały serca, udary i przejściowe niedokrwienie mózgu oraz wypadki komunikacyjne (zaśnięcie za kierownicą) 
 • częstym następstwem OBS bywają zaburzenia potencji u mężczyzn i oziębłość płciowa u kobiet
 • ponadto głośne chrapanie (aż do 80 dB!) które jest uciążliwe dla rodziny, bliskich i sąsiadów

Bezdech senny - przyczyny

Jedną z głównych przyczyn bezdechu sennego są nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Zalicza się do nich: polipy, skrzywioną przegrodę nosową, przerost migdałków podniebiennych, nieprawidłową budowę żuchwy, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia. Przyczyną bezdechu sennego może być również otyłość i nadwaga, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, choroby przewlekłe, przyjmowanie leków uspokajających i nasennych.

Bezdech senny Toruń - ważne informacje

 • Leczenie zabiegowe – patrz zakładka ZABIEGI.
 • Warto zajrzeć w Skale Senności Dziennej EPWORTH – jest to skala stosowana w ocenie zaburzeń snu, między innymi w diagnostyce zespołu bezdechu śródsennego.
 • Jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby Obturacyjne Bezdech Senny – kliknij link do kalkulatora i sprawdź prawdopodobieństwo występowania choroby online lub pobierz poniższą ankietę do wydrukowania http://healthysleep.med.harvard.edu/narcolepsy/diagnosing-narcolepsy/epworth-sleepiness-scale 

Bezdech senny Toruń- metodą WatchPAT 300

Leczenie Bezdechu Sennego - dlaczego warto z nami?

Krótkie terminy

 W trosce o zdrowie pacjenta, zapewniamy szybki dostęp do specjalisty

Bezpieczna forma leczenia

Zapewniamy bezbolesną i bezinwazyjną metodę leczenie zaburzeń oddychania podczas snu

Konsultacja laryngologiczna

Każdy pacjent objęty jest opieką lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia pacjenci korzystają z konsultacji laryngologicznej

Nowoczesna metoda

Prowadzimy diagnostykę za pomocą innowacyjnego urządzenia Watch PAT 300

Polecamy także

USG jamy brusznej

W naszej przychodni prowadzimy pełen zakres badań ultrasonograficznych, w tym badanie jamy brzusznej. Zadzwoń do nas, umów swój termin i dowiedz się jak przygotować się do badania. 

Bezdech senny Kujawsko-Pomorskie

Zajmujemy się leczeniem zaburzeń oddychania pacjentów, w trakcie snu nie tylko z Torunia, ale również z takich miejscowości jak: Ciechocinek, Kowal, Złotoria, Wielka Nieszawka, Przysiek, Górsk, Biskupice, Ostromecko, Chełmża, Gronowo, Czarnowo, Gostkowo, Bierzgłowo, Turzno, Świerczynki, Stary Toruń, Sławkowo, Rogowo, Piwnice, Lulkowo, Papowo Toruńskie, Grębocin, Gronowo.