Termoablacja Podniebienia Miękkiego
Zabieg plastyki podniebienia miękkiego przeprowadzany jest przy pomocy aparatury generującej falę radiową o wysokiej częstotliwości. Powoduje to miejscowe przegrzanie tkanek podniebienia. Dzięki temu podniebienie miękkie modelowane jest tak, aby nie stanowiło przeszkody w swobodnym przepływie powietrza w drogach oddechowych. Krótkotrwały zabieg wykonywany jest przez specjalistę laryngologa. Uzyskanie bardzo dobrego efektu, z trwałym wyleczeniem, sięga 70-90 % operowanych pacjentów. Uzyskujemy znaczną redukcję lub eliminację bezdechów i co najmniej ściszenie, a w niektórych przypadkach likwidację chrapania.
Zabieg termoablacji podniebienia miękkiego często składa się z kilku etapów.
Pierwszym z nich może być częściowa resekcja nadmiernie rozwiniętego języczka (część podniebienia miękkiego).
Drugim etapem zabiegu jest zmniejszenie i usztywnienie łuków podniebiennych tylnych, które u osób chrapiących są nadmiernie wiotkie i rozciągnięte.
Trzecim etapem – w przypadku przerostu – jest zmniejszenie masy/grubości podniebienia miękkiego. Etap ten polega na trwałym, punktowym odparowaniu tkanki . Powstałe po wkłuciach małe, niewidoczne blizny usztywniają i modelują podniebienie miękkie tak, aby nie stanowiło przeszkody w swobodnym przepływie powietrza w drogach oddechowych.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, lub na życzenie pacjenta w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym przeprowadzanym przez specjalistę anestezjologa.
Okres gojenia trwa od kilkunastu dni do kilku tygodni. W pierwszym okresie gojenia może być niezbędne przyjmowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Szczegóły dotyczące leczenia zostaną omówione podczas wizyty lekarskiej kwalifikacyjnej oraz przed zabiegiem.
Po przeprowadzonym zabiegu termoablacji uzyskujemy zmniejszenie podniebienia miękkiego, jego uniesienie i eliminację zapadania się. Nie dochodzi do zamknięcia dróg oddechowych, pacjent nie ma bezdechów i redukuje lub pozbywa się chrapania.